رژیم درمانی

یکی از بزرگترین مشکلاتی که امروزه در جهان با آن روبرو هستند اضافه وزن است. کاهش فعالیت بدنی، زندگی پرمشغله شهری، تغییر الگوی غذایی، افزودن فست فود و شیرینی در برنامه غذایی روزانه و… مشکلی به نام اضافه وزن را به دیگر مشکلات مردم اضافه کرده است.

رژیم درمانی

از راههای بسیاری که افراد برای لاغری در پی آنها هستند می توان به انواع روشهای لاغری موضعی و رژیم درمانی اشاره کرد. اگرچه انواع مختلفی از رژیم ها وجود دارد و توصیه هایی نیز در اینترنت در مورد چگونگی کاهش وزن می خوانید، اما بهتر است بدانید که بهترین و مناسب ترین برنامه رژیم لاغری، رژیمی است که توسط متخصص تغذیه بر اساس نیازها و شرایط شما طراحی شده است.

بنابراین اگر می خواهید رژیم درمانی را شروع کنید با ما همراه باشید تا به برخی از محبوب ترین رژیم های کاهش وزن نگاهی بیندازیم و به شما بگوییم که کدام یک می توانند شما را سریعتر به نتایج دلخواهتان برسانند.

بهترین برنامه رژیم لاغری و کاهش وزن

برای کاهش وزن، باید یک رژیم غذایی لاغری اساسی را در پیش گرفت و تا حد امکان کالری دریافتی را کاهش داد. انتخاب بهترین رژیم لاغری نمی تواند کار آسانی باشد. رژیم های لاغری به دو دلیل باعث کاهش وزن می شوند. برخی از این ها بر اشتها تأثیر می گذارند، برخی دیگر با کاهش کالری، چربی یا کربوهیدرات ها به کاهش وزن کمک می کنند.

اگر هر رژیم غذایی را بررسی کنید، متوجه خواهید شد که همه آنها خود را به عنوان بهترین رژیم غذایی برای کاهش وزن معرفی می کنند. اما کدام رژیم واقعا برای شما بهترین است؟ انتخاب بهترین رژیم غذایی کاهش وزن کار دشواری است و احتمال دارد یک برنامه رژیم لاغری برای شما مفید باشد اما برای شخص دیگری نتیجه ای نداشته باشد.

1-رژیم لاغری کتو یا کتوژنیک

این رژیم غذایی لاغری کم کربوهیدرات و پر چربی است. در گذشته از این رژیم برای کنترل دیابت استفاده می شد. افراد مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک یا بیماری آلزایمر نیز نتایج خوبی را با این رژیم مشاهده کرده اند. اساس رژیم کتوژنیک این است که اگر بدن خود را از گلوکز محروم کنید، از نوع دیگری از سوخت به نام کتون استفاده می کند. کتون در چربی ذخیره شده تولید می شوند. به همین دلیل به این رژیم کتوژنیک می گویند.

2-رژیم لاغری مدیترانه ای

این رژیم غذایی بر اساس غذاهایی است که مردم در امتداد سواحل مدیترانه از جمله یونان و ایتالیا می خورند. رژیم لاغری مدیترانه ای برای کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی طراحی شده است و در این زمینه بسیار موثر است. افرادی که از این رژیم لاغری پیروی می کنند نتایج خوبی برای کاهش وزن داشته اند.در رژیم مدیترانه ای مصرف ماهی، انواع میوه ها و سبزیجات توصیه می شود.

3-رژیم لاغری جنرال موتورز

این رژیم غذایی توسط جنرال موتورز برای سلامت و تناسب اندام کارکنانش طراحی شده است. هدف از این رژیم لاغری کاهش 4.5 تا 8 کیلوگرم در 7 روز است. در این رژیم، ترجیحات غذایی متنوع و بدون محدودیت است. برای سم زدایی باید روزانه 6 تا 8 لیوان آب بنوشید. افراد مبتلا به یبوست یا رفلاکس در این رژیم غذایی بهبود هایی را تجربه خواهند کرد.

4-رژیم لاغری پالئو

این رژیم بر این اساس است که ما باید از غذاهایی استفاده کنیم که اجداد ما قبل از توسعه کشاورزی از طریق شکار به دست آورده اند. تئوری رژیم لاغری پالئو معتقد است که مصرف رژیم غذایی غربی، لبنیات، غلات و غذاهای فرآوری شده به بیماری های مدرن کمک می کند. این رژیم بر روی غذاهای کامل، پروتئین بدون چربی، سبزیجات، میوه ها، آجیل و دانه ها تمرکز دارد. برای پیروی از این رژیم باید از شکر، لبنیات و غلات اجتناب کنید.

5-رژیم لاغری وگان

در این نوع رژیم غذایی، تمامی فرآورده های حیوانی به دلایل اخلاقی و همچنین برای سلامت محیط و بدن حذف می شوند. وگانیسم سخت ترین نوع گیاهخواری است. در رژیم لاغری وگان علاوه بر حذف گوشت، لبنیات و تخم مرغ، سایر مواد غذایی مانند عسل، ژلاتین، آلبومین، آب پنیر، کازئین و انواع خاصی از ویتامین D3 نیز حذف می شوند.

معروف ترین رژیم غذایی

تمامی رژیم های لاغری که در این مقاله شرح داده شده اند، از جمله معروف ترین رژیم های لاغری هستند که مردم سراسر دنیا برای کاهش وزن از آن ها استفاده می کنند. رژیم لاغری مدیترانه ای محبوب ترین رژیم درمانی در سال 2021 محسوب می شود. این رژیم سرشار از سبزیجات، میوه های تازه، غلات کامل، ماهی های چرب، روغن زیتون، آجیل، حبوبات و لبنیات است.

از آنجایی که این رژیم غذایی سرشار از تنوع غذایی و بسیار سالم است، بسیاری از متخصصان تغذیه توصیه هایی ارائه کرده اند که رعایت آنها برای افراد آسان است.

به دنبال رژیم مدیترانه ای، رژیم های غذایی مبتنی بر گیاه نیز شروع به محبوبیت می کنند. این رژیم علاوه بر کاهش وزن و سلامتی، برای محیط زیست مفید است و پیامدهای اخلاقی مهمی دارد. به همین دلیل بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفته است. انواع میوه ها، سبزیجات، غلات کامل و پروتئین های گیاهی در رژیم های گیاهخواری استفاده می شود.

نتیجه گیری

اگر چاق هستید و می خواهید از رژیم لاغری خاصی پیروی کنید، بهتر است از یک متخصص تغذیه مشاوره بگیرید. متخصصان تغذیه بهترین رژیم درمانی را بر اساس قد، وزن و شرایط بدنی شما توصیه می کنند. شما می توانید با بهترین پزشکان تغذیه از طریق مطب پزشکی و زیبایی شاهرودی کاپیتان اسبق تیم پرسپولیس در تماس باشید.